У статті ми розберемо, що таке дикція, а що таке артикуляція, і чи є взаємозв’язок між дикцією та артикуляцією.

Дикція та артикуляція

Найголовніше для дикції – чіткість і виразність вимови приголосних звуків. Для артикуляції важливим є ясне формування голосних.
Це є основою. А ще ми можемо говорити про виразну дикцію, рухливу артикуляцію.
Цікаво, любий читачу, як Ви оцінюєте свою дикцію?

Втома від спілкування

Деякі наші співрозмовники навіть не замислюються над тим, чи розуміють їх оточуючі. І причина не в малорухливості м’язів артикуляції. Ці люди лінуються вимовляти слова активно та сумлінно.

Але! Вони вимагають до себе уваги, хочуть, щоб із ними спілкувалися, і щоб їх розуміли. Найчастіше, невиразна мова – це наслідок страху і невпевненості людини, коли закінчення ковтаються, багато звуків не промовляються.

Коли ми спілкуємося з такою людиною, ми напружуємося від її невиразного мовлення, намагаємося прислухатися і зрозуміти, про що розмова. Ми втомлюємося від таких людей, втомлюється наш мовний апарат, тому що внутрішньо ми намагаємося повторити те, що вимовляється співрозмовником.

Ще одна з причин такої мови – мляві м’язи обличчя, апарат артикуляції не активний. Або м’язи дуже напружені і затиснута нижня щелепа, зуби зчеплені.
Тобто причин може бути багато, потрібно розбиратися з кожним конкретним випадком.

Чітка дикція

Чітка ж і виразна мова властива вихованим, інтелігентним людям, які поважають себе та поважають оточуючих. Їхня мова переконлива, до таких співрозмовників прислухаються, і з їхньою думкою зважають.

Голос таких людей зачаровує. І ми розуміємо, наскільки важливо мати гарний голос.
Голос – наше невід’ємне Я, наша сутність, уміння спілкуватися з людьми та наше світовідчуття.

А для гарного голосу, як ми вже зрозуміли, нам потрібна чітка, виразна дикція, яка нерозривно пов’язана із ясною та активною артикуляцією.

Нехай увійде до нашого життя звичка говорити чітко. Давайте почнемо поважати себе і оточуючих – і, якщо ми спілкуємося зі співрозмовником, то, в першу чергу, думаємо про те, щоб донести до людини наші думки, переконання, почуття.

Дикцію можна покращити, це кажу Вам Я – викладач вокалу зі стажем роботи понад сорок років. Хочу зазначити, що приходять навчатися учні різного віку: і з трьох-чотирьох років, і підлітки старших класів загальноосвітньої школи, і дорослі люди. Я помітила, що в останні роки викладачі стикаються з більшими дикційними проблемами у своїх учнів, але в плані інтонації та музичного слуху справи кращі.

Найпростіше, що можна зробити для покращення дикції – промовляти текст. Знову ж таки мої спостереження – діти стали менше читати, менше спілкуватися, вони більше сидять в інтернеті, їхнє життя – віртуальне.

Уроки вокалу – паличка-виручалочка і для учнів, і для їхніх батьків, адже тут не лише співають, а й займаються постановкою правильного дихання, розвивають дикцію та артикуляцію. Тут і спілкування, і виховання.

У рубриці «Дихання» будуть і вправи, і поради щодо покращення дикції. Якщо хочете зробити дикцію чіткою і зрозумілою, візьміть будь-який текст, виділіть приголосні, і промовте їх коротко і виразно. На вокалі учні займаються текстами пісень, що вивчаються.

І так само можна видокремлювати з тексту голосні і вимовити їх довго і протяжно, як на уроці вокалу це роблять учні – у тексті пісень виділяють голосні звуки і намагаються їх заспівати.

 

Ви ж, шановний читачу, можете взяти будь-який текст та попрацювати над ним. Запровадьте цей процес у гру, підключіть своїх домашніх і виконайте завдання – у кого краще вийде вимовити: приголосні – коротко і чітко, голосні – довго і співуче.

 

Артикуляція

Артикуляція, якщо сказати просто, це обрис рота. Хороша дикція не може бути без активної артикуляції, рухливих м’язів обличчя. Сьогодні ми говоримо тільки про взаємозв’язок артикуляції та дикції, а в наступних статтях попрацюємо над артикуляцією, виконаємо вправи для покращення артикуляції та дикції.

Ці вправи необхідні для чіткості вимови не тільки вокалісту, а й будь-якій людині для спілкування у житті. Адже ми не хочемо спілкуватися з тими, хто має кашу в роті. Або з тими, хто каже метушливо, у кого мова монотонна, надто повільна, коли так і хочеться підштовхнути, підказати слова своєму співрозмовнику, бо ми не можемо зрозуміти сенсу його мови. Або розмова надто швидка, мова не членороздільна.

Ось для цього нам і потрібна робота над артикуляцією, тобто над чіткою промовою та ясним формуванням звуків мови за допомогою апарату артикуляції.

 

Отже, ми з’ясували з вами, що дикція та артикуляція взаємопов’язані.
І що вироблення чіткої дикції та ясної артикуляції – це одна з найпростіших можливостей навчитися керувати своїм голосом.

А якщо навчимося керувати своїм голосом, зможемо керувати й оточуючими, нас чутимуть і слухатимуть, нам довірятимуть.

І тому, займаємося покращенням дикції та артикуляції.
А я вам у цьому допоможу.

Ірина Анищенко

.