Вокалістів-початківців хвилює питання – як навчитися співати красиво?
Короткі поради, викладені нижче, допоможуть зрозуміти, чому одні вокалісти співають красиво, а в когось поки що не виходить так співати?
Красивий спів. Поради для навчання
1 – Регулярність – найважливіший аспект
Заняття не повинні бути час від часу. Краще, якщо ви працюватимете над своїм голосом щодня. І забудьте питання – як швидко з нуля за один день навчитися співати гарно, тим більше якщо голосу немає зовсім. Казок у реальному житті не буває. Заняття вокалом – це серйозна праця.
Звичайно, бувають люди з дуже гарними тембрами від природи, але поняття «школа» ніхто не скасовував. Є певні правила співу, які потрібно знати вокалісту. Але, крім знання, потрібно ще й вміти застосовувати ці навички на практиці.
Уявіть спортсмена, який запитує скільки днів потрібно потренуватися, щоб придбати спортивну форму. Відповідь – щодня, і так протягом усього життя для підтримки та вдосконалення своєї форми.
Пам’ятайте, межі вдосконаленню немає!
2 – Заняття з викладачем
Запорука більшого успіху у вокальному навчанні, ніж самостійна практика. Навіть якщо ви думаєте, що у всій окрузі немає гідного вчителя, це не так. Початкові навички можна здобути не обов’язково у знаменитої оперної діви. Найчастіше їм такі заняття не цікаві – навчати азам вокалу, у них інші завдання – своїм талантом дарувати радість слухачам, а якщо навчати, то на вищому рівні майстерності мають бути і учні.
3 – Курси в інтернеті
Якщо ви вирішили навчитися співати самостійно в домашніх умовах, тому що немає можливості займатися з викладачем, знайдіть вокальні тренінги та курси в інтернеті і працюйте над постановкою свого голосу. У цьому випадку вам допоможуть пристрасне бажання та цілеспрямованість.
4 – Охорона голосу
Завжди пам’ятайте про охорону голосу. Є навіть спеціальний курс, який вивчають вокалісти – як не лише розвинути голосові дані, а ще й уберегти, не завдати шкоди своєму голосу, адже голос дається нам один раз і на все життя. Пам’ятайте про ці правила – правила охорони голосу.
5 – Болить горло
Не співайте, якщо сильно застуджені або болить горло.
6 – Діапазон голосу
Чомусь вокалістів-початківців турбує питання – як співати високі ноти, але не просто високі, а дуже високі. Не забувайте, що кожен голос має свій діапазон – відстань від найнижчого до найвищого звуку, які може співати співак.
А є поняття робочий діапазон – звуки, зручні для виконавця, які звучать без напруги, рівно в єдиній позиції та динаміці. Об’єм цього діапазону завжди менше обсягу діапазону, що включається в спів. Працюючи над вправами, застосовуються невеликі мелодійні фрази, і до крайніх (як високих, так і низьких) звуків вокаліст підходить по півтонам поступово. І тому легше та вільніше може заспівати ці звуки.
Резюме шостого пункту – співайте пісні, які не виходять за межі діапазону. Зараз в інтернеті можна транспонувати фонограми, тобто перенести мелодію з однієї тональності до іншої. Потрібно лише підібрати зручну для вашого голосу тональність, тобто висоту. Зробити це не так складно, потрібні лише деякі навички.
7 – Знання тексту
Дуже хочеться порадити вокалістам-початківцям: не женіться за виконанням пісень іноземними мовами. Співаючий спочатку повинен сам розуміти сенс твору, а потім вже передавати свої емоції слухачам. А які можуть бути емоції, якщо виконавець не знає мови, якою співає пісню, не спромігся зробити (або знайти) переклад, діє за принципом – що чую, те й співаю. Картина сумна!
Тому зверніть увагу на вимову, обов’язково переведіть текст, щоб знати зміст пісні.
8 – Музичні кліпи
Спів вокалістом пісень з кліпів, над яким працювала ціла команда майстрів.
У такому кліпі є і постановка, і сюжетна лінія, задіяно багато дійових осіб. І ось, скажімо, учень музичної школи вирішує виконати таку пісню на концерті. Як думаєте, чиє виконання буде кращим? Так, учень виглядатиме не в кращому світлі. А що він робитиме на довгих програшах, які зустрічаються у кліпах, адже там є дія, якийсь відеоряд?
Щоб цього не трапилося, потрібно мати музичний смак, загальну культуру. І ось тут на перший план виходить викладач, завдання якого не лише навчити співати, а й прищепити почуття міри. А у данному випадку – переконати не співати на початковому етапі таких пісень. Тобто твори треба підбирати ретельно.
9 – Принцип послідовності
Репертуар повинен бути під силу виконавцю. Пам’ятайте про принцип послідовності – від простих пісень до складних. Краще заслужені оплески за простеньку пісню, ніж глузування за погане виконання складного твору.
10 – Рідна мова
Більше співайте рідною мовою, тому що вокальне мистецтво – синтез музики та слова, вам простіше буде передати зміст твору. Пам′ятайте, що українська мова більш вокальна, ніж, наприклад, английська, тому українські народні пісні повинні складати у вашому репертуарі не менше половини.
11 – Точність інтонації
Мелодійні твори на початковому етапі легше виконувати в плані точності інтонації, в ноти таких пісень легше «потрапити», а для співу швидких пісень потрібна техніка виконання, яку ще потрібно виробити.
12 – Аналіз твору
Обов’язково проаналізуйте вокальний твір: передайте своїми словами зміст, уявіть картинку-сценарій – що ви бачите у деталях, коли співаєте кожну фразу.
Визначтеся з формою твору. Звертайте увагу, де найвищі та найнижчі ноти, де краще зробити вдих, а де додати енергії та динамічних відтінків.
13 – Емоційний план
Проаналізуйте характер пісні, емоційний план – за допомогою якої міміки та рухів ви передаватимете свої емоції.
Але пам’ятайте, що емоції не повинні захльостувати розум виконавця, аналізуйте під час виступу свій спів, думайте наперед про виконання кожного конкретного завдання – будь то виконання високого звуку чи майбутнього стрибка, не забувайте також про фразування і дихання.
13 – Слухайте твори у виконанні професіоналів
Але важливо – не лише слухати, а й чути: аналізувати, як вони співають, як вимовляють текст, як дихають під час співу, як рухаються сценою. І намагайтеся зрозуміти, як саме вони керують своїм голосом.
14 – Техніка виконання
Включаючи емоції, не забувайте про технічне виконання і постійно займайтеся технікою вокалу: дихальними вправами, дикцією та артикуляцією, щодня розспівуйтесь, для цього краще вибрати один єдиний комплекс вокальних вправ на певний період часу, наприклад, на семестр. Пам’ятайте: у будь-якій справі система та системні заняття краще, ніж навіть найкраща імпровізація.
Вокальні вправи виконуйте регулярно, але зміст і завдання вправ повинні бути зрозумілими.
15 – Технічні засоби
Якщо ви вирішили вчитися співати самостійно, і нема кому проконтролювати звучання вашого голосу, застосовуйте в роботі технічні засоби – записуйте своє виконання, щоб звикнути до різниці у сприйнятті того, як ви чуєте себе, і як чуєте свій голос у записі, аналізуйте почуте і робіть висновки.
16 – Музичний інструмент
Під час роботи над вокальним твором використовуйте не лише фонограму, але й програвайте мелодію на якомусь інструменті для вироблення точної інтонації та для кращого запам’ятовування мелодії. Для роботи над мелодією можна скачати додаток – клавіатуру фортепіано та вивчити ноти на клавіатурі, це не важко, коли є бажання. А ще це допоможе розвинути музичний слух.
Перш ніж співати під нову мінусовку, бажано заспівати пісню взагалі без мінуса, а-капела, щоб музичний супровід не заважав налаштуватися на мелодію. Для цього в інтернеті є різні сайти, де можна виключити не тільки вокал і зробити мінусовку, а й записати мелодію пісні.
17 – Читання методичної літератури
Візьміть за правило: постійно вивчати методичну літературу і все, що стосується вокальної техніки та роботи над вокальним твором, щоб ваше виконання було усвідомленим, і щоб ви володіли необхідною інформацією та могли вільно оперувати вокальною термінологією.
Читайте про відомих співаків, переймайте їх досвід та збирайте вокальні секрети.
Ось такі правила. Застосовуйте їх на практиці, щоб навчитися співати не тільки красиво, а ще й професійно.
Бажаю успіхів у навчанні!
А зараз – трохи гумору…
Ірина Анищенко
.