Уявіть на хвилинку, що з життя зникла музика. І відразу життя людей стало повсякденним і сірим.

 

Вплив музики на людину не можна переоцінити. Музика панує над людьми та підкорює людей.
Музика завжди з людиною – і в радості, і в смутку.
Іноді складно передати почуття та емоції, і тоді на допомогу приходить музика – вона сильніша за будь-які слова.

Але часом музики в нашому житті стає дуже багато, вона звучить усюди і стає просто тлом. І тоді треба згадати, що музика народжується в тиші. І навчитися чути музику тиші, чи то краплі дощу, шелест листя, чи спів птахів на світанку.

Музичний світ не знає меж, він охоплює всі історичні епохи та різні верстви суспільства. Кожен народ має свої музичні традиції та свої народні витоки. І кожен народ робить внесок у світову музичну скарбницю. І завдяки різноманітній музиці різних епох та народів сучасна людина стає внутрішньо багатшою.

Ми слухаємо та захоплюємося класичною музикою, яка не тьмяніє у сучасному світі: музика Баха та Моцарта, Вівальді та Чайковського не втрачає своєї краси та актуальності.
Ми щоразу, слухаючи класиків, переконуємось, що їхні почуття та думки співзвучні нашим прагненням та нашим переживанням. І розуміємо, що класична музика не старіє для нас. Вона підкорює і захоплює наші серця та наші душі.
І нехай точаться суперечки про те, яка музика потрібна людині. Ми на таке запитання однозначно можемо відповісти: Гарна!
Потрібна й серйозна музика – симфонії, опери, і легка музика – естрадні пісні, танці.

Головне, щоб у музиці відображалися почуття та устремління людини.

Але щоб насолоджуватись класикою, потрібно навчитися її розуміти. Потрібно не лише слухати, а й чути. Тобто необхідна певна внутрішня підготовка, щоб відчути красу музичної гармонії та багатство складного співзвуччя.
А тому необхідно привчатися до розуміння музики. Можливо, доведеться прослуховувати кілька разів один і той же твір, вникаючи в зміст, і звикаючи до звучання.

І через деякий час незрозумілість, хаотичність набуде ясності та логічності. Поступово переходячи від простої музики до складної, можна розвинути слух та навчитися слухати музику.

Як дитина, яка навчилася читати. Вона поступово розширює свій світогляд, осягає знання, закладені у друкованих виданнях.
Так і слухач опановує вміння чути і розуміти музику.
Щоб зрозуміти зміст музичного твору, треба усвідомлювати, що музика відрізняється від інших видів мистецтва.

 

Музика звертається до почуттів та настроїв слухачів. Її виразні засоби не такі наочні, як у кіно, театрі, живопису, і відбиває дійсність вона зовсім інакше.
Композитор перетворює свої почуття, думки, настрій, бачення світу – в звуки та нотний запис. А виконавець відтворює нотні знаки, перетворюючи їх у світ музичних образів, і будить у слухача певні думки та почуття.

Музика з величезною силою передає настрої горя чи радості, тріумфу чи драматизму, які іноді важко передати словесною мовою.
Ми можемо розпізнати в музиці світлі, радісні інтонації, смуток, тривогу, грандіозність, могутність, або казковість образів.

Музика за допомогою музичної образності передає та відтворює картини зовнішнього світу.
У музиці ми можемо уявити рух, що наближається і віддаляється. Це передається за допомогою мелодії, що посилюється, а потім затихає.
Однак музика не така конкретна, як, наприклад, живопис. У ній немає точних образів.

Музика передає душевний стан, почуття та емоції. При відтворенні однієї і тієї ж музики у слухачів виникають різні зорові асоціації, але настрій сприйняття буде єдиним у всіх. Особливо слухаючи інструментальну музику, яка не має конкретної назви. І кожна людина переживає таку музику по-своєму.
І в цьому вся краса музики.

Музика – прекрасна та дивовижна. Музика – це океан пристрастей та емоцій.
Музика збагачує нас, розвиває нашу образність та нашу фантазію, перетворює слухача на учасника творчого процесу.
Музика має на нас величезний моральний та естетичний вплив.
І тому, шановні читачі сайту, не втрачайте нагоди послухати музичний твір у записі, або сходіть на концерт естрадної чи класичної музики. Звісно ж, разом із дітьми.

І не забудьте поділитись з дитиною своїми емоціями, розкажіть, що вам сподобалося, які інструменти звучали, який характер творів, хто написав музику.
І поставте ці ж питання дитині. Нехай ваше чадо привчається висловлювати свої думки та ділитися емоційним станом.

А згодом дитина обов’язково навчиться слухати та розуміти музику.
І в цьому їй допоможе музична школа. Як? Читайте!  

Ірина Анищенко

.