Стаття про те, як відбуваються уроки вокалу у музичній школі.

Вокал та музична школа

Я, як викладач музичної школи, вже висловлювала свою точку зору щодо навчання у музичній школі. Гра на музичному інструменті, заняття вокалом – я за межі державної музичної установи, де після закінчення видають підтверджувальне свідоцтво, а життя – складна штука, і не відомо, може колись це посвідчення й стане в нагоді. Тому в цій рубриці, переважно, дотримуватимемося вимог музичної школи, а це – система навчання зі своїм планом, програмами, академічними концертами та іспитами.

Урок Сольний спів

У музичній школі є відділи, пов’язані зі співом – вокальний та хоровий. Якщо школа не велика, відділ може бути загальним – вокально-хоровим.
На хоровому відділі спеціальність, тобто основний предмет хор. Це групові заняття. У хоровій групі близько десяти учнів.
На зведених репетиціях збираються всі учні, коли вивчені окремі партії і можна поєднувати роботу над цілим твором.
Учні хорового відділу також займаються вокалом індивідуально, але один урок на тиждень. І цей урок – постановка голосу.

На вокальному відділі головний предмет – вокал. Зазвичай у тижневому навантаженні у учня два уроки вокалу. Уроки вокалу у музичній школі індивідуальні, тобто на занятті один учень, з яким працює викладач. І ще концертмейстер. І все це – на одну дитину.
Тому заняття вокалом – дороге задоволення. Проте, всі витрати в основному лягають на плечі місцевої громади, а батьки оплачують лише малу частину.

Урок вокалу у шкільних програмах називається СОЛЬНИЙ СПІВ, і це, я вважаю, правильно. Є хоровий спів, а є сольний. Знову ж таки, великі школи можуть відразу приймати дітей на академічний вокал, або на естрадний. Багато в чому це залежить від викладацького складу, в якій манері співає сам викладач, у такій і переважно навчатиме. Але зазвичай дітей приймають у музичну школу на відділ сольний спів.

Методи навчання на уроці вокалу

У процесі ведення занять практикується індивідуальний підхід до учнів, відповідно до їх вікового та особистісного розвитку, з урахуванням голосових даних. А в процесі навчання досвідчений викладач почує, до якого жанру тяжіє голос дитини – академічної, народної чи естрадної. Але в якій би манері надалі не співав учень, на уроці застосовують методи:
– Мовний (викладач пояснює, розмовляє з юним вокалістом, розповідає)
– наочно-слуховий (вокаліст демонструє різні виконавські прийоми, учень закріплює свої спостереження під час співу)
– практичний (робота над вправами та репертуаром)
– аналітичний (викладач разом із учнем порівнюють, узагальнюють, розвивають музичне мислення)
– емоційний (дитина накопичує художні враження, формує словник емоційних позначень, підбирає асоціації)

Планування уроку вокалу

Урок вокалу у музичній школі триває 45 хвилин. Заняття починається як завжди, з розспівок. Потрібно розігріти і привести в робочий стан голосовий апарат. У цьому допоможуть різні вправи: дихальні, артикуляційні, дикційні.
Основна частина уроку – це робота над репертуаром: розбір нових творів, підготовка до концертів та конкурсів, тобто доведення творів до фінального стану – робота над образом, характером, нюансами.

Зараз у музичну школу можуть приймати у будь-якому віці – від дошкільнят до дорослих, головне, щоб вони виконували програмні вимоги. А ситуації можуть бути різні – у шкільному віці, наприклад, не було можливості займатися, або не було бажання, а потім раптом приходить свідоме рішення – заняття вокалом потрібні. А це і хобі, і віддушина у житті, і міцне здоров’я, і емоційний стан. Тим більше, що останніми роками зріс інтерес до занять вокалом. Це видно навіть за запитами у Гуглі.

І якщо є бажання учня, мета – навчитися співати, певні навички викладача, голос можна розвинути. Це однозначно.
Інше питання – до якого рівня, адже кожен має свої дані, свої навички, свої знання.
Але! У музичній школі є спеціальна програма. І навчаються діти співати на вокалі правильно. Вони набувають вокальних навичок точної інтонації, розвивають діапазон, виробляють рухливу артикуляцію та виразну дикцію. Працюють над зміцненням дихання. Готують репертуар – навчальний, концертний, конкурсний.
А ще діти тричі на навчальний рік виступають на академічних концертах, набувають досвіду сценічної майстерності.
Ось так відбуваються заняття вокалом у музичній школі.

І як підтвердження написаному можна подивитися відео, записане з ученицею, де вона розповідає про заняття вокалом у музичній школі.

До зустрічі у нових статтях. Чекаю на ваші коментарі, пишіть, ділитесь записом зі своїми друзями.

Ірина Аніщенко