Вітаю вас!

Закінчується червень, перший місяць літа. Цікаво, а як у вас проходить літня пора?

У мене, наприклад, дуже цікаво. З 19 по 26 червня 2023 я проходила курс про нейромережі.

 

 

Нейромережі — це комп’ютерна система, яка наслідує роботу людського мозку.
Система складається з багатьох об’єднаних між собою елементів, які обробляють інформацію.

Створення нейромережі починається з вибору алгоритмів навчання, які дозволяють покращувати результати з кожним новим прикладом. Для таких прикладів системі дають дуже багато інформації.
Нейромережі вирішують різні завдання: розпізнають образи або автоматично керують виробництвом.

Як працюють нейромережі?

Спочатку зрозуміємо, як працює наш мозок.
Умовно є якийсь збудник – наприклад, намальована кулька. Мозок обробляє картинку — що це щось кругле, обробляє далі інформацію і на основі досвіду робить висновок, тобто розуміє — це кулька.

Існує кілька етапів обробки мозком інформації, коли виникають нейронні зв’язки. Наприклад, ми вкололи палець – рецепторний нейрон, інформація передається у мозок, у внутрішні нейрони. Мозок, обробивши інформацію, посилає її руховим нейронам, і ми відсмикуємо руку.

Також приблизно відбувається і з нейромережами.

Поняття нейромереж виникло ще 1943 року. Однак тільки зараз змогли впровадити їхній потенціал, коли нейромережі виконують різні завдання та полегшують життя людей.
Наприклад, нейромережі навчили розпізнавати ракові пухлини на ранніх стадіях. Лікар може втомитися, щось не помітити на знімку. А нейромережа досить натренована, підготовлена.

Нейромережі можуть допомогти в організації управління системою транспорту – камери фіксації швидкості, коли впізнаються номери автомобілів. Нейромережі роблять аналіз на економічному ринку. Регулюють роботу світлофорів, аналізують інтенсивність потоку транспорту, розподіляють рух так, щоб менше було пробок на дорогах. У містах працюють камери спостереження із розпізнаванням осіб. Це допомагає у пошуках людей. Починають використовувати автопілоти на Теслах. Нейромережі використовують також у освіті.

Переваги та недоліки нейромереж

Штучний інтелект має велику перевагу — система може обробляти безліч інформації.
Нейромережі потрібно сприймати як молодшого фахівця, який щось вміє робити, і у якого з якихось причин знаходяться всі знання світу.

Якщо цьому молодшому спеціалісту дати правильне завдання, поставити правильну задачу, він зможе дати крутий результат. Але його треба навчити, йому треба підказати, як досягти цього результату.

 

Недоліки нейромереж

— Нейромережі використовують великі обчислювальні ресурси, що може бути проблемою для невеликих організацій чи приватних осіб. Наприклад, нейромережі створюють за допомогою потужних відеокарт, використовують сервери, які коштують недешево.

— Нейросети можуть бути схильні до помилок — якщо не вистачає пам’яті або в технічному завданні вже присутня помилка.

Наприклад, Чат GPT вигадує іноді історії та видає їх за існуючі, хоча такого не було насправді. На прохання написати текст відомої пісні, нейромережа складала свої слова, вигадувала та видавала, немов ця пісня є насправді.

— Є ризик витоку конфіденційної інформації.

Однак ці ризики можуть бути мінімізовані за допомогою правильного настроювання нейромереж.

Нейромережі – це потужний інструмент для вирішення складних завдань, за допомогою яких можна покращити життя людей, зробити життя більш безпечним і комфортним.
Нейромережі вторглися в наше життя, і вже не стоїть питання – використовувати чи ні. Питання стоїть – як використати їх з користю для людини.

Ось такий необхідний курс я вивчала. Цей курс був лише знайомством з нейромережами. Тема своєчасна та необхідна, і тому я продовжила навчання на просунутому рівні, і є велика надія, що, навчившись використовувати штучний інтелект, я зможу економити час на написання статей, і зможу урізноманітнити контент.

А результат, хоч і маленький, але вже є. З фото можна зробити «розмовляючу голову». Приклад можна подивитися.

 

Поки можу сказати, що це прикольно.

Сподіваюся, що з кожним кроком результати будуть більш вражаючими.

Ірина Анищенко

 

 

 

.