В допомогу викладачам пропоную відкритий урок з предмету Сольний спів

«Розвиток образотворчого мислення маленького вокаліста».

Власний досвід роботи викладача.

Мета:
Навчити учнів побачити та зрозуміти художній образ вокального твору, вміти донести до слухача зміст виконуваного твору. Навчити учнів працювати над вокальним твором, і підходити до робочого процесу творчо і з зацікавленістю.
Викликати на уроці творчу активність та інтерес до навчання за допомогою:
– використання наочного приладдя: схем, таблиць, ілюстрацій
– застосування комп’ютера та мережі інтернету: перегляд навчальних передач, виступу відомих виконавців, концертних номерів учнів
– створення комфортних умов навчання, націлених на взаємодію, діалог учня та викладача, за яких кожен учень відчуває свою успішність та інтелектуальну спроможність

Завдання:

1 – Формування вокально-технічних і виконавських навичок, засобів музичної та вокальної виразності.
2 – Робота над словом, розкриттям художнього змісту виконуваного твору.
3 – Виховання навичок сприйняття музики через поняття образу твору, виховання емоційного відклику, залучення до активної творчої діяльності.
4 – Розвиток музично-образних здібностей, творчої уяви, здатності до сценічного перевтілення.

Очікувані результати:

Розуміння характеру вокального твору, розкриття художнього змісту. Оволодіння навичками художньої виразності виконання, здатність переконливо розкрити закладений у творі художній образ.
Обладнання та музично-ілюстративний матеріал:
Роздрукований матеріал з ілюстраціями, вправами, розспіванками, нотний матеріал, аудіо та відео записи, схеми, презентація учбового матеріалу, комп,ютер.

План уроку

1. Вступ. Значення теми образотворчого мислення вокаліста в курсі Сольний спів
2. Як перетворити роботу над вокальними творами в образо-творчий процес
2.1 Робота над характером пісні
2.2 Рухомі м,язи обличчя – основа емоційного виконання.
Вправи: Гримаса, Позіхання, Оскал собаки, Здивування, Радість, Сум.
2.3. Робота над виразністю тексту пісні. Вправа Суфлер
2.4. Вироблення емоційності та артистичності. Вправа Сценаріст, Актор театру
2.5. Розвиток образотворчого мислення вокаліста. Вправи Композитор, Художник, Письменник, Фантазер, Диктор, Ниточка-намистинки.
3. Підсумки. Розвиток образо-творчого уявлення вокаліста, як основа виразного виконання твору.
4. Домашнє завдання:
– Закріпити вправи уроку: гримаса, позіхання, оскал, здивування, радість, сум. Суфлер, сценаріст, актор театру.
– Придумати маленьке оповідання про діючих осіб з пісні 2 семестру (за вибором)
– Виразно співати вивчені пісні

 

 

Хід уроку

1. Вступ. Значення теми образотворчого мислення вокаліста в курсі Сольний спів.

На заняттях в музичній школі технічна робота повинна переплітатися з творчою. Не можна навчити дитину тільки точно інтонувати, правильно виконувати штрихи, потрібно, щоб їх виконання було музичним і виразним.
І тому, завдання викладача – розвинути не тільки техніку виконання, а й уміння фантазувати, вигадувати, аналізувати – тобто, створити основу, завдяки якій
виробляється мислення – як технічні прийоми творчо застосувати для створення музично-художнього образу.

Сьогодні на уроці мені допомагають:
– Федорченко Гліб, 1 клас
– Тупотіна Вероніка, 4 класу
– Юрченко Марія, 7 кла
– Крись Ірина, 7 клас

2. Основна частина. Як перетворити роботу над вокальними творами в образо-творчий процес

2.1 Робота над характером пісні
З перших уроків вокалу треба звертати увагу дитини на емоційність виконання та на передачу образного змісту твору.
На самому початку занять дитина повинна знати, що сумну мелодію треба співати сумно, веселу – весело, урочисту – урочисто. При цьому корпус повинен бути вільним, рухатися під музику, як відчуває дитина:
Федорченко Гліб, 1 клас. Н. Май, «Падає сніжок».
Такі ж завдання отримують і учні старших класів – співати у характері, вільно рухатися під музику:
Юрченко Марія, 7 клас. Я.Смернов, Сальса

2.2 Рухомі м,язи обличчя – основа емоційного виконання.
На уроках вокалу є багато форм роботи, і над чим би ми не працювали, треба завжди пам,ятати про емоційне виконання. А емоції – це рухомі м,язи обличчя. Але частіше ми бачимо застиглі м’язи та невиразну міміку у учнів. І тому урок починаємо з розминки, з тренування рухомості м,язів обличчя.

Вправи:
– Гримаса
– Масаж
– Позіхання
– Оскал собаки
– Здивування
– Радість
– Сум

2.3 Робота над виразністю тексту пісні. Вправи: Чіткість, Промова подумки, Суфлер, Контрастний характер.
Одна з форм роботи на уроках вокалу – опрацювання чіткої дикції та активної артикуляції за допомогою скоромовок. Але зараз ми проводимо поглиблену роботу – ще й над виразністю та емоційністю. Ми беремо одну скоромовку, наприклад:
Я з зозулею співала, довго-довго рахувала.

– Перше завдання: промова чітка, по складах, як звичайно ми вивчаємо скоромовку. Артикуляція (обрис рота) – ясна.
– Друге завдання: промова «про себе», подумки. Дивлячись на чітку артикуляцію, ми повинні здогадатися, яку скоромовку промовляє учень. Можна вдома загадати своїм рідним: визначити, яку скоромовку артикулює дитина з декількох вивчених. Ми долучаємо до роботи батьків, а дитина відчуває себе ведучою в такій формі роботи.
– Третє завдання: Суфлер. Уявити, що ми працюємо суфлером у театрі та підказуємо слова актору так, щоб глядачі нічого не почули
– Четверте завдання: емоційно промовити скоромовку з різною контрастною інтонацією та в різному характері – весело, сумно, оповідально, урочисто, здивовано, запитально, мрійливо – кожного разу можна міняти характер.

2.4 Вироблення емоційності та артистичності

Дитяче мислення – образне, отже, наочне: зорове, слухове, просторове. І надзвичайно емоційне, де велике місце займають уява та фантазія, які допоможуть створити художній образ.
Для вироблення емоційності та артистичності скористаємося окремими фразами, наприклад,

Зима яка чарівна
Яка зима чарівна
Зима яка чарівна
Яка зима чарівна

Завдання:

– Вправа Сценаріст

Щоб співати емоційно, треба уявити, про що ми співаємо. Можна уявити себе людиною, яка пише сценарій для короткого фільму. Кадри будуть такі:
1 кадр – Ми підходимо до вікна і бачимо, що пішов перший сніг. Здивовано: Зима?
Потім захоплено: Яка чарівна!
2 кадр – Камера показує наше обличчя. Ми промовляємо «Зима, яка чарівна» розмірковуючи – на вулиці зимова казка, а ми – вдома.
3 кадр – ми вибігаємо на вулицю, підкидаємо долонями сніг. Висхідною інтонацією показуємо, як угору летить снігова пелена – гучно, радісно: «Зима яка чарівна»
3 кадр – поглядом проводжаємо сніжинку, яка кружляє, підставляємо долоні, і сніжинка, повільно кружляючи, опускається нам на долоні. І ми промовляємо піднесено, але тихенько, милуючись красотою зими «Зима яка чарівна».

А щоб інтонація була гнучкою, виразною та пластичною, зробимо вправи:
– Питання та відповідь. Запитуємо – інтонація висхідна на склад А, відповідь – інтонація – низхідна, з того ж звуку, високого, де завершили запитання, на склад А.
– Чайка – уявимо собі, як кричить чайка. Це потрібно для звуків у головному регістрі, щоб ми могли співати високі звуки.
– Ей – щоб звук був направлений до слухачів і був польотним, а не застрявав за зубами, уявимо, нам треба гукнути знайомого, який йде попереду.
– Е-ей – можна уявити, як ми кричимо у лісі або у пустій кімнаті – Е-ей

 

– Вправа Актор театру

А зараз той самий текст відтворюємо, але додаємо рухи, як актори в театрі, щоб привернути увагу глядачів.
2.5. Розвиток образотворчого мислення вокаліста. Вправи Композитор, Художник, Письменник, Фантазер, Диктор, Ниточка-намистинки.

Працюючи з учнями, потрібно постійно вдосконалювати та шукати нові форми роботи. Особливо це стосується роботи із маленькими дітьми. Тому що у них мимовільна увага, довго зосереджуватись на чомусь одному учні не можуть, їм усе цікаво, і дітлахи постійно відволікаються на уроці на будь-який подразник.
А тому головне у навчанні маленьких дітей – викликати інтерес. А інтерес у дітей викликають, по-перше, ігрові моменти.
Для розвитку образотворчого мислення вокаліста – можна задіяти різні завдання-ігри:

– Композитор

Придумати мелодію та зіграти її на інструменті. Хай це буде примітивна для початку мелодія, головне, щоб дитина відчула радість від творчості.
Тупотіна Вероніка – сумна мелодія на синтезаторі.

– Художник

Намалювати ілюстрацію до пісні – Ілюстрація до пісні «Червоні вітрила»

– Письменник

Придумати казку

– Фантазер

Створити оповідання по черзі – учень та вчитель. Починає один, каже речення, а другий – продовжує.

– Огляд концертних виступів відомих виконавців з вказівками – що треба зробити, переглядаючи відео: звернути увагу на міміку, на рухи, інтонацію, характер виконання…
– Погляд зі сторони – зняти виконання учня на відео та проаналізувати разом з дитиною. Цю форму роботи ми покажемо у наступному пункті.

– Диктор

Робота над твором О.Янушкевич, М.Ясакова, «Червоні вітрила».

Оповідання з дійовими особами: дівчина Асоль та оточуючі люди. Розповісти виразно, як справжній диктор, використовуючи інтонації: оповідання, подиву, розчарування і повчання. Міміка – рухлива, вираз обличчя передає характер і зміст.
Вимовляти не тільки чітко та правильно, но і виразно:

Оповідально:

В чудовій країні
за морем далеким
Красуня Ассоль
жила з батьком стареньким.

Повчально, глузливо:

А люди сміялись:
“Не вір у гадання,
Як вітер примхливий
минуть сподівання

Здивовано:

Всі знали напевне:
таке не можливо,
Не вірили люди
у щастя, у диво

Радісно, піднесено:

Та сонячним ранком
червоні вітрила
З’явились у морі
й до берега пливли!

Вправа: Ниточка – намистинки

– Вироблення співучості довгих голосних
– Вироблення чітких та твердих приголосних

Для виразного співу нам потрібні голосні, наповнені звуком, а приголосні – короткі та чіткі.
Представляємо приголосні у вигляді намистин, а голосні – у вигляді ниточки. Якщо розірветься ниточка, то намистинки розсиплються. Тому співати потрібно протяжно – голосні, як безперервна ниточка, на якій нанизані намистинки-приголосні.
– Ця вправа допоможе у виробленні співучості довгих голосних. Треба прочитати голосні з початку пісні «Ассоль» протяжно, співуче, правильно формуючи, м’яке піднебіння піднесено, артикуляція округла:

у о і а ї і а о е а е о а у я а о и а а о а е и (В чудовій країні за морем далеким)
А далі ми попрацюємо над виробленням твердих приголосних. Завдання: прочитати приголосні (коркас тексту) коротко та чітко:
в ч д в к р н з м р м д л к к р с н с л ж л с б т к м с т р н к м

А зараз завдання: заспівати уривок пісні виразно та щоб був зрозумілий текст. При цьому одні намистинки крупніші, інші – дрібніші. Так в тексті потрібно виділяти більші важливіші слова і склади, а інші – дрібніші, десь їх затушувати, десь виконати легко, на одному русі.
О.Янушкевич, М.Ясакова, «Червоні вітрила» у виконанні Тупотіної Вероніки.
– Погляд зі сторони – зняти виконання учня на відео та проаналізувати разом з дитиною.
О.Янушкевич, М.Ясакова, «Червоні вітрила». Після перегляду відео – бесіда з Тупотіною Веронікою про її виконання – що вдалося, а над чим ще треба попрацювати.

3. Підсумки. Розвиток образо-творчого уявлення вокаліста – основа виразного виконання твору.

І в кінці уроку давайте підведемо підсумки:
На початковому етапі роботи над твором вивчається нотний текст, слова, правильні нюанси і темп. Далі ж триває робота детальна – процес вживання в образ.
Звичайно ж, цей процес присутній і при розборі твору. Але коли твір вивчено, є простір для творчої роботи.
Часто викладач стикається зі слабкою емоційною сприйнятливістю учнів. І як наслідок – відсутність активної реакції на музику. Але навчити учнів виразному виконанню – це завдання – не одного уроку. На вокалі ми аналізуємо твір, характер, темп, лад. Розбираємо текст, учень висловлює свої думки щодо виконання. В результаті таких занять учень вчиться вживатись у образ і передавати слухачам свої почуття.
Крись Ірина, 7 клас, Фіолет, «Тиша»
– відео уривку уроку
– розповідь Ірини про характер пісні «Тиша»
– емоційне виконання у характері

4. Ой і ось і добіг кінця наш урок. Домашнє завдання буде наступним:

– Закріпити вправи уроку: гримаса, позіхання, оскал, здивування, радість, сум, суфлер, сценаріст, актор театру.
– Придумати маленьке оповідання про діючих осіб пісні з програми 2 семестру (за своїм вибором)
– Співати вивчені пісні у характері, пам,ятаючи, що музичне виконавство – це розповідь, за допомогою якої ми передаємо слухачам свої почуття і емоції, втілюємо композиторський задум і художній образ твору.
А тому, всім нам творчого настрою, щоб втілювати в твір задуми композитора, і щоб процес роботи над твором доставляв радість як учням, так і викладачам. 

Презентація до уроку:

Використана література:

1. Микита М. Практичні основи вокального мистецтва. – К., Музична Україна, 1985
2. Назаров І. Основи музично-виконавської техніки і методи її вдосконалення. – Л., 1969
3. Павлішева О. Методика постановки голосу. – Л., Музика, 1964
4. Ветлугіна Н. Музичний розвиток дитини. – К., Музична Україна, 1978
5. Ємельянов В. Розвиток голосу. – Планета музики, 2000
6. Клас сольного співу. Програма для початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. Київ, 2013
7. З. Ланцюженко, С. Школьник, «Рухайся, співай, втоми не знай». Харків. 2006
8. Н. Гортаренко, «Сольний спів, таємниці вокальної майстерності». Фенікс, 2008

Ірина Анищенко